- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık insanların yaşadığı en doğal duygulardan bir tanesidir. Kıskançlık sevilen kişiyi sahiplenme, başkası ile ilgilenildiği hissi oluştuğunda bir başkasıyla paylaşamama duygusudur. Kıskançlık duygusu yaşamın her döneminde görülebilir, ancak çocukluk döneminde mantıktan çok duygularıyla hareket ettiklerinden dolayı biraz daha yoğun yaşanabilir. Çocuk evde ilgi ve sevginin merkezindeyken, kardeşin doğumunun yaklaşması, konuşmaların onunla ilgili konulardan oluşması kendisini ikinci plana itilmiş ya da terk edilmiş gibi hissetmesine neden olur. Evde dikkatler kendi üzerindeyken, tüm ilgi ve sevgiyi kaybedeceği kaygısı ile karşı karşıyadır. Bu durum çocuğun, değersizlik, çaresizlik, öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duyguları da yaşamasına sebep olur.
 
Kıskançlık duyguları yaşayan çocuğun, kardeşini sevmesi gerektiği yönünde yapılan konuşmalar ise çocuğun kardeşini sevmeme, çekememesinden dolayı suçluluk duygusu yaşamasına neden olabilir.

Diğer kardeş ile arasında az yaş farkı olan çocuğun bakıma ve anne-babaya halen ihtiyaç duyması, kardeş kıskançlığını arttıran bir etkendir. Ve birçok konuda rekabetin artmasına, küçük kardeşleri gibi altını ıslatma, biberondan içme, parmak emme veya anne-babanın yanında uyumak isteme gibi bebeksi davranışlar göstererek dikkatleri kendi üzerlerine çekme çabasına neden olur. Ancak kıskançlığın sadece evdeki kardeşler arasında olmadığını, bir sınıfta veya oyun grubundaki çocuklar arasında da var olduğunu unutmamak gerekir.

Kardeş Kıskançlığı için alınabilecek bazı Önlemler;
 
Anne-babalar ilk olarak çocuğun kıskançlık yaşamasının doğal bir duygu olduğunu bilmelidirler. Hamilelik döneminde çocuğun anlayabileceği şekilde yeni bir kardeşin geleceği ve bazı değişiklerin olacağının anlatılması, hatta onun da desteğine, yardımına ihtiyaç duyacaklarının söylenmesi çocuğunda kendisini bu süreç içerisinde olduğunu hissetmesine yardımcı olacak ve bir derece hazırlayacaktır...
 
Kardeşini kıskanan çocuğu bu duygusundan ötürü suçlamak, yargılamak çocuğun mutsuzluk, umutsuzluk duygularına neden olacağından, bu tür konuşmalardan kaçınmak gerekir. Anne-babasının sevgi ve ilgisinin değişmediğini, aynı şekilde devam ettiğini hissettirmek yaşadığı kaygıların azalmasına yardımcı olur. Ancak kıskanmasın diye gösterilen aşırı ilgi de çocuğun gerçekten kaygılanacak bir durum var duygusuna kapılmasına neden olabileceğinden buna da dikkat etmek gerekir.
 
Yeni bir kardeşin gelmesi ise aynı zamanda paylaşma duygusunun öğretilmesinde bir fırsattır. Ancak çocuk, oyuncaklarını veya eşyalarını paylaşması için zorlanmamalıdır.
 
Çocuklar birbiriyle kıyaslanmamalı, kıskançlık duygularını harekete geçirmekten kaçınılmalıdır. Kıskançlık duygusu, sorumluluk bilincini olumsuz yönde etkiler ve çocuğunuzun daha fazla hata yapmasına yol açar.
 
Çocuğunuzun anlattığı her düşünce ve duyguyu dinlemek ve anlamaya çalışmak sağlıklı bir tutum olacaktır. Sonuç olarak kardeşler arasında oluşacak sevginin ve paylaşımın temeli sağlıklı aile tutumlarıyla oluşabilir. İlk dönemlerde bazı sorunların olması normaldir, ancak sevgi ve ilgi dolu bir aile ortamıyla sorunların çözümüne yönelik adımlar atılması sağlanabilir. Sağlık, mutluluk ve güven sizlerle beraber olsun…

                                                  Uzman Psikolog / Psikoterapist Fatma Taşkıran

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com