- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
“Şımartıyor muyum?” “Baskı mı yapıyorum?”

Acaba çocuğuma nasıl davransam daha iyi olur? Birçok anne-babanın kendine sık sık sorduğu sorulardır.
“Doğal” ve “Gerçekçi” davranmak kolay ve doğru olandır. Çocuğun hakları kendinde başlar ve başkasının sınırlarının olduğu yerde biter. Örneğin evde daha rahat olan, belki evi rahatça dağıtıp, yiyecekle elinde dolaşan bir çocuğa yaşıyla uyumlu olarak başkalarının evinde dikkatli olmasını öğretmek gerekir. Küçükse anne-babası mümkün olduğu kadar takip edip destekleyebilir. Ancak büyüdükçe evde de yaşına göre sorumluluklarını almayı öğrenmesi ileride hem kendi hem de diğer insanlarla ilişkilerini düzgün bir şekilde sürdürmesini sağlar. Ne tembel olmak ne de her işe koşmak saygıyı kazardırır.
Her çocuğun farklı olduğunu söylemeye gerek yok zaten. Dolayısıyla çocuklara yaklaşımda ortak yanlar olduğu kadar birçok farklı yanlar da var. Çocukları sürekli övmek ve herşeyi  her yerde yapmasına izin vermek çocuğun şımarmasına ve dışarıdaki herkes ona bu şekilde davranmadığı için çocuğu mutsuzluğa iter. Kendine, başkasına veya eşyalara zarar verici davranışlarda bulunmadığı halde çocuğu gereksiz şekilde sürekli sınırlandırmak ve eleştirmek ise baskılamaya ve kendini güvende hissetmemesine neden olur.
Çocuğun davranışlarını dengeli bir şekilde desteklemek ve “Hayır”ı da yerli yerinde kullanmak gerekir.  Bu dengeyi sağlayamayan ailelerde çocuklar çoğunlukla sevilmediklerini hissederler.

“Çocuk nasıl mutlu olur?” bu sorunun cevabı özünde çok zor değil. Kendini mutlu hisseden ve eşini mutlu eden bir anne-babanın yanında çocuk mutlu ve güvende olur diyerek bu yazımı sonlandırıyorum.

                                                                                Sevgi ve huzur dolu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle,

                                                                                                   Uzman Psikolog Fatma Taşkıran
Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com