- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Kreş ve anaokuluna başlayan çocuklar

Değerli Anneler-Babalar
Kreş ve anaokuluna başlayan çocuklar ilk defa ev ortamından çıkıp yeni karşılaştıkları bir ortama girmektedirler. Bu minikler için yeni ortama alışmak zaman alacak, bu sosyal ortamda ilişkilerini sürdürürken bazen de küçük sorunlar yaşanacaktır.
Anne-babalar ise küçük çocuklarını ilk defa kreş ve anaokuluna göndermeleri ile bazı tedirginlikler yaşayacaktır. Çocuğun okula, öğretmene ve arkadaşlarına alışıp alışmayacağı, okul ortamında diğer küçük çocuklarla aralarında itişme-kakışma olup olmayacağı ve çocuklarının öğretmen tarafından kontrol edilip edilmediği ile ilgili endişeler yaşayabilmektedirler. Her çocuk birbirinden farklı olduğu gibi yaşanılan sorunlara her anne-babanın yaklaşımı da farklı olmaktadır.
Öğretmenler açısından bakıldığında ise farklı tutumlara sahip birçok aile ile karşılaşmaktadırlar. Bazı veliler sorunlara daha olumlu yaklaşırken bazıları olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşabilmektedir. Bu da o gün için öğretmenin moralini-performansını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Sınıfta öğretmen, birbirinden farklı özelliklere sahip birçok çocukla ilgilenmektedir. Öğretmenler çocukların birbiriyle olan ilişkilerini düzenlemeye, zarar görmemeleri için herbirini kontrol etmeye, düzenli bir ortam hazırlayarak etkinlikler yapmaya çalışmaktadırlar.
Anne-babaların küçük çocuklarının bu ortama alışmaları ve bu sosyal ortamda uyum içinde yaşamaları sürecinde bazı sıkıntı ve sorunların olabileceğini kabullenmeleri hem kendilerini daha rahat hissetmelerini hem de çocuğun bazı küçük şeylerle kendisinin başetmeyi öğrenmesini sağlayacaktır.
Öğretmenin morali sınıftaki bütün çocuklara da yansıyacağından, çocuğun öğretmeniyle olumlu bir şekilde iletişim halinde olmak, çocuğun düzeni açısından hangi kreş ve anaokulunda okula başlandıysa mümkünse orada devam ettirmek, çocuğun ruh sağlığı açısından en iyisi olacaktır.
Çocuklar evde kardeşleriyle, dışarıda arkadaşları ve kuzenleriyle problem yaşıyorken, evde veya dışarıda düşmeler, yaralanmalar, kavgalar oluyorken, hangi kreş ve anaokulu olursa olsun birçok çocuğun olduğu yerlerde bazı aksiliklerin olmaması mümkün değildir. Çocuklar böyle sosyal ortamlarda bazen hırçın davranışlar gösterecek bazen de hırçın davranışlarla karşılaştığında kendini korumayı öğrenecektir.
Çocuk ile ne olursa olsun ilgilenmemek ya da herşeyle ilgilenerek fazla korumacı davranmak, çocuğun kendini geliştirmesi açısından sağlıklı olmayacaktır. Diğer taraftan mümkün olduğunca gelişen durumları olumlu karşılamak, çocuğun da olayları büyütmemesini, hayata daha olumlu bakmasını ve daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.
Sağlık, huzur ve sevgi ile çocuğunuzu büyütmeniz dileğiyle,
 
                             Uzman Psikolog Fatma Taşkıran
Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com