- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite birçok ailenin şikayet konusudur. Ancak bu şikayet ile başvuran ailelerin birçoğunun çocuğu Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin kriterlerini doldurmamaktadır. Bazen aslında sorun bambaşka konulardan oluşabilmektedir.

Çocuklar enerji doludurlar, sabahtan akşama kadar oyun oynadıkları, hareket ettikleri halde enerjileri bitmek tükenmek bilmez. Her çocuğun yaşına göre gösterdiği özellikler vardır, örneğin 2 yaşındaki bir çocuk annenin yakınında, anneyi görüp takip edebileceği mesafelerde her yeri karıştırır, keşfetmeye çalışır, tava, ev eşyası gibi herşeyi oyuncak yapabilir ve her yeri dağıtır. Çok soru sormaya başlar, çok konuşur, inatçıdır yani herşeye hayır der, herşeyi de kendisi yapmak, "başardım, ben yaptım" duygusunu yaşamak ister.

Çocuğa nasıl yaklaşılacağı konusunda yaş özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çocuğuna, o yaşa göre nasıl yaklaşacağını bilmeyen bir anne, sözünü geçirsin, asi bir çocuk yetiştirmesin diye davranışlarıyla çocukta inatçı bir kişiliğin yerleşmesine neden olabilir.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin varlığında, çocuğun davranışları kendi elinde değildir. Ve kendisi de bunun büyük sıkıntısını yaşar. Birçok aile çocuğun özellikle, bilerek olumsuz davranışları sergilediğini düşünür. Bu çocuklara doğru yaklaşmak çok önemlidir, ev ve ayrıca okul ortamının çocuğa uygun şekilde düzenlenmesi, çocuğa özel bir yaklaşım gerekir. Aile ile görüşmede ilk olarak çocukta gerçekten Dikkat eksikliği ve/veya Hiperaktivite olup olmadığını araştırırız. Eğer gerçekten kriterleri karşılıyor ise Aile ile birlikte çocuğun yaş ve bireysel özelliklerine göre çalışma modeli uygulanır..

 

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com