- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Davranış Problemleri

Davranış problemlerinin hangi ortamlarda, ne sıklıkla ve ne kadar süre ile ortaya çıktığı önemlidir.

Çocuklar, isteklerini, duygularını; öfkelerini, sevinçlerini yetişkinler gibi ifade edemezler. Bu yüzden duygularını davranışları ile gösterirler. Davranış problemleri bazen ilk başta problem halinde ortaya çıkmamıştır. Örneğin bir buçuk- iki yaşında bir çocuk kendini ifade edemiyordur ve annesinin kendisiyle ilgilenmesini, ona sevgi göstermesini, kucaklamasını istediği için annesine vurur. Zaman zaman bu vurma davranışını gösterir ve annesi çocuğun ilgi isteğini anlamadığı için ona her seferinde "hayır yapma" diyerek tepki gösterir. Bu "hayır" ların çokluğu çocuğun vurma davranışını pekiştirmesine ve hatta bir çok durumda ve kişiye göstermesine, sonrasında ise yaşıtları ile olan ilişkilerinde bu davranışı göstererek agresif, huysuz bir çocuk olarak damgalanmasına yol açabilir.

Davranış problemleri küçük bir kar topunun bir çığ gibi büyümesine ve ardından zincirleme olarak başka davranış problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Anne-Babalar, çocuk okula başlamadan önce ev ortamında olumsuz davranışları görmezden gelebilir, veya nasıl yaklaşacakları konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Çocuklar sosyal bir ortama girdiklerinde, özellikle okula başladıklarında aile problemlerle yüzleşmek durumunda kalır.

Çocuğun konuşma zorluğunun olması, herhangi bir gelişimsel geriliğinin olması gibi nedenler de davranış problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Problemler hangi sebepten kaynaklanıyor olursa olsun, sorunlar küçükken yardım alınması ile, sorunların artıp çoğalmasından önce çözümü çok daha kolay ve kısa sürer..

 

                                                          Sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam dileğiyle..

 

Yazılarım Bölümü'nden "Çocuklara Yaklaşımda Yapılan Hatalar" isimli Yazıya ulaşmak için

http://www.kozapsikolog.com/haberDevam.aspx?id=37

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com