- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Kardeş Kıskançlığı

İlk bebek dünyaya geldiğinde, kardeşi olana kadar ailenin tek çocuğu olarak büyür. Bütün ilgi, sevgi ve dikkat onun üzerindedir. Aile ise ilk kez çocuğu olduğu için heyecanlıdır ve ilk çocuk büyütme deneyimine sahip olur.

Kıskançlık, insanın doğasında olan doğal bir duygudur. İnsan sevdiklerini kıskanır. Çocuk için anne ve sonra da baba en çok ihtiyaç duyduğu, sevdiği, biricik sevgi kaynağıdır. Kardeşin gelmesi ise bu ilgi ve sevginin paylaşılması demektir. Ancak çocuk bu ilgi ve sevgiyi, gelen yeni rakip yüzünden kaybettiğini hisseder. Bütün dünyası değişmiş, sahip olduğu birçok şeyi kaybetmiştir. Yaşı da küçükse olanları, duygularını anlamlandıramaz ve kendini ifade edemez. Ancak davranışları sayesinde duyguları yalın bir şekilde belli olur.

Kardeşiyle ilgilenildiğini gören çocuk, kardeşi gibi küçük bir çocukmuş gibi davranmaya, konuşmaya başlayabilir. Tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuk tekrar altına yapmaya, biberonu bırakmış bir çocuk tekrar biberondan içmeye başlayabilir. Ailenin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri, çocuğun kıskançlığından ötürü çocuğu eleştirmemek, duygularından dolayı suçluluk duymasına fırsat vermemektir.

Kardeşler arasındaki yaş farkı da önemli olabilmektedir. Anne-babaların, çocuk dünyasını anlamaları, yaşanan sıkıntılara neyin sebep olduğunu bilmeleri zor olabilmektedir. Danışmada aileden genel bir bilgiye sahip olmakla beraber, çocukla da gözlem yapılarak, tespit yapmak bizi gerekli davranış ödevleri ile problemin çözümüne götürebilir..

 

            Yazılarım Bölümü'nden "Kardeş Kıskançlığı" isimli Yazıya ulaşmak için 

        http://www.kozapsikolog.com/haberDevam.aspx?id=12

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com